Dlaczego warto przejść ze starszej wersji CMS Joomla! na najnowszą stabilną?
CMS Joomla jest jednym z najpopularniejszych CMSów używany przez miliony użytkowników na całym świecie. Pierwsza wersja 1.0 pojawiła się na rynku 16.09.2005 roku 17 lat temu, a jej wsparcie techniczne trwało do 22.08.2009 roku w między czasie w celu zapewnienia jak najlepszej pracy i bezpieczeństwa dla swoich użytkowników twórcy CMS Joomla! wypuszczali kolejne wersję CMS i tak 22.01.2008 roku wypuszczona została wersja 1.5, która była oficjalnie wspierana do 01.12.2012, w 2011 roku pojawiły się na rynku wersje 1.6 oraz 1.7, które 24.01.2012 zostały zastąpione wersja 2.5. Około 8 miesięcy później na rynku pojawia się Joomla w wersji 3.0, a jej poprzedniczka dostaje wsparcie techniczne do 31.12.2014 roku. Aktualnie na dzień 14.08.2023 dostępna jest wersja Joomla 3.10.12, a także najnowsza wersja która pojawiła się 11.07.2023 czyli CMS Joomla! 4.3.3. Powoli większość twórców zaczyna dostosowywać wszelkie wtyczki, komponenty i moduły tak aby pracowały pod najnowszą wersją CMS Joomla, ponieważ oficjalnie zapowiedziano, że 17.08.2023 poprzednia generacja przestanie otrzymywać wsparcie techniczne, co za tym idzie większość twórców dodatków najprawdopodobniej również zaprzestanie rozwijanie wtyczek pod tą wersję CMSa.
Dlaczego należy Aktualizować CMS Joomla i przechodzić na wyższą wersję?
DGS Multisolution przez cały czas dba o Państwa system CMS, aktualizując każdą wtyczkę, a także każdą kolejną implementację CMS Joomla. Przed każdą z operacji tworzymy kopię bezpieczeństwa by w razie problemów móc wykonać rollback do poprzedniej implementacji bez utraty danych. Jest to na tyle istotne, gdyż każda nie aktualizowana wtyczka bądź komponent sprawia, że system jest podatny na ataki hackerskie lub krążące po sieci złośliwe oprogramowanie szukających tylko luk we wtyczkach, aby następnie móc wprowadzić złośliwy kod infekujący stronę. Wtedy taka strona nie dość, że może zostać uszkodzona co jest widocznym symptomem i dzięki temu można szybko reagować, ale najczęściej zmiany nie zachodzą w samym wyglądzie strony, a zaimplementowany dodatkowy kod przekształca stronę w stronę „zombie” która rozsyła spam z naszej witryny, bądź też każda osoba po wejściu na naszą witrynę może w przypadku braku firewalla otrzymać dodatkowo niechciane oprogramowanie pobrane w tle infekując tym samym komputer naszych odwiedzających.
Z tego też powodu należy dbać o aktualizacje CMSa, ponieważ oprócz tego, że możemy stracić renomę naszej witryny, ale również możemy przyczynić się do infekcji innych komputerów które mogą wywołać dużo większe szkody u użytkowników.
Każdy najnowszy wypust CMS Joomla! wiąże się z tym, że wprowadzane są w systemie nowe opcje zabezpieczające naszą stronę, a także użytkownicy muszą spełniać odpowiednie wymagania, które wyznaczają twórcy CMSa, aby wszelkie użyte na stronie dodatki działały z systemem i były bezpieczne w obsłudze. Ponadto nowa wersja Joomla działa też z nowymi wersjami PHP 8.0 oraz 8.1, natomiast wersja PHP 7.4 na której działa poprzednia wersja Joomla w niedługim czasie przestanie zapewniać wsparcie bezpieczeństwa, a co za tym idzie kolejną możliwość włamywania się na naszą stronę.
Czyli jak widać wszystkie kwestie związane z aktualizacją systemu, przejściem na najnowszą wersję wiążą się z bezpieczeństwem naszych użytkowników, a także kwestią dbania o to, aby nasza witryna nie straciła na swojej renomie w związku ze słabym zabezpieczeniem strony.
Należy pamiętać, że firma DGS Multisolution dba o to, aby strony były zabezpieczone również w taki sposób, aby mimo braku aktualizacji strona działała poprawnie, jednak nie możemy dać 100% gwarancji, że włamanie na stronę nie nastąpi właśnie z powodu braku aktualizacji komponentów oraz samego systemu, dlatego największe bezpieczeństwo naszej strony oraz naszych użytkowników to ciągłe dbanie o naszą witrynę, aktualizacje, konserwacja, odświeżanie strony i nie działających rozwiązań.
Z czym się wiąże przejście z Joomli 3.10.x na Joomlę 4.x?
Tym razem przejście na nowy system Joomla jest zdecydowanie mniej inwazyjnym procesem, gdyż jedyną zmianą jakie będzie trzeba wykonać to usunięcie niekompatybilnych komponentów i zastąpienie ich takimi które działają na wersji 4.x, a także w niektórych przypadkach będzie też zachodziła potrzeba zmiany szablonu, ponieważ były one wdrożone na początku CMS Joomla 3.x i są już niestety nie do końca kompatybilne z najnowszymi rozwiązaniami Joomla 4.x, jednak zalecanym przez nas rozwiązaniem zawsze jest drobne odświeżenie wizerunku strony, gdyż średni wiek życia layoutu witryny w obecnych czasach to około 4-5 lat. Poprzedni proces przejścia niestety wiązał się z całkowitym wyrzuceniem szablonów gdyż są one aktualnie inaczej stworzone niż były w wersjach Joomla 2.5, aktualnie jak wspominaliśmy wyżej większość szablonów jest już dopasowana i umożliwia przejście na nową wersję, jednak niektóre elementy mogą ulec zmianie, gdyż mogą nie posiadać jeszcze dodatku odpowiadającego temu z wersji 3.x lub tez sam twórca mógł jeszcze nie dostosować takowego dodatku pod najnowszą wersję.
Jak wspominaliśmy wyżej, ostateczny termin ze wsparciem technicznym CMS Joomla 3.10.x dla użytkowników jak i Twórców będzie przypadał na dzień 17.08.2023, dlatego przed tym terminem najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie systemu już na jego najnowszą wersję, tak aby po tym czasie nie pojawiły się żadne komplikacje związane z bezpieczeństwem.